Geoblog.pl    magiana    Podróże    z cyklu zakątki Wielkopolski - wersja robocza!    pałac nad stawem

pałac nad stawem

Polska, Wiatrowo

Właściwie miałam już jechać prosto do domu, bo zimno już powoli i słonko zachodzi, ale po drodze mam jeszcze Wiatrowo – a w nim pałac.

Pierwotny dwór z drugiej połowy XVII wieku przebudowany został w 1856 roku. Przebudowa nadała obiektowi cechy neogotyckie.

Na przestrzeni wieków Wiatrowo, należące do parafii w Pruścach kojarzono z Wiatrowcem, a także Wiatrowskimi Olędrami. Początki Wiatrowa wiążą się jednak ściśle z Czekanowem. Pierwotnie wieś ta podzielona była na dwie części i kiedy jedna z nich całkowicie się wyludniła, być może przez szalejącą w różnych okresach cholerę, z drugiej powstało Wiatrowo. Przez kilka wieków dobra te dziedziczyli Smoguleccy, a w drugiej połowie XVIII wieku Żychlińscy. Wcześniejszy dwór murowany, kryty dachem łamanym polskim, który stał w miejscu obecnego pałacu, dziedzic Wiatrowa Marcin Ludwik Żychliński, syn Bogusława, w 1800 r. sprzedał wraz z całym majątkiem staroście brzesko-kujawskiemu Aleksandrowi Ezechielowi Moszczeńskiemu. To bardzo ciekawa postać: walczył w powstaniu kościuszkowskim, wspomógł Napoleona organizując w 1807 r. siły zbrojne powiatu gnieźnieńskiego, a po utworzeniu Wielkiego Księstwa Warszawskiego został sędzią pokoju powiatu wągrowieckiego, gdzie przewodził rozprawom do 1815 r.

magiana
Alicja D
zwiedziła 12% świata (24 państwa)
Zasoby: 597 wpisów597 97 komentarzy97 2819 zdjęć2819 0 plików multimedialnych0

04.10.2012 - 12.10.2012