Geoblog.pl    magiana    Podróże    z cyklu zakątki Wielkopolski - wersja robocza!    żółty dworek
Zwiń mapę
2011
16
paź

żółty dworek

 
Polska
Polska, Żabiczyn
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 64 km
 
W Żabiczynie pośrodku wsi znajduje się folwark, a za nim dwór. Jest on teraz odmalowany na ciemno żółto. Niby dwór, a ma się wrażenie, że czegoś mu brakuje... a wiadomo czego dopiero po obejrzeniu starych zdjęć - ponad parterem była kiedyś nadbudówka - a nią dwór wyglądał o wiele bardziej okazale. Dobrze, że choć wieża ocalała.
Dwór otoczony jest pięknym parkiem, a prowadzi do niego ładna aleja kasztanowa. Za bramą, choć na terenie majątku jest kościół zbudowany przez Marię, córkę hrabiego Zygmunt Kurnatowskiego. Z tyłu jest też kapliczka i cmentarz.

Najstarsze zapiski mówiące o Żabiczynie wspominają rycerskie dobra oraz historię zapewne niezbyt gospodarnego, ale pobożnego Świętosława, który na początku XIII wieku sprzedaje Żabiczyn na poczet zaspokojenia wierzycieli, a resztę pieniędzy przekazuje do Rzymu. Następnie, między XIV a XVI wiekiem, okolica należy do rodu Żabickich, a od połowy XVI wieku do Łąckich.
Stanisław Edward Janta-Połczyński herbu Bończa (syn Teodora i Joanny Żebrowskiej), uprzednio sprzedając majątek w powiecie tucholskim, kupuje w roku 1873 Żabiczyn wraz z Redgoszczą, Zakrzewem, Wybranówkiem i leśnictwem Tumidaj od Kazimiery Łąckiej, córki Antoniego hr. Łąckiego z Posadowa oraz rozbudowuje niewielki dom mieszkalny. W 1879 roku Żabiczyn przypada synowi Romanowi, który dobudowuje wieżę oraz parterowe, rozległe przybudówki. W otoczeniu dworu powstaje kwiatarnia oraz obszerny park, który jest wpisany do rejestru zabytków.

.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (3)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
magiana
Alicja D
zwiedziła 12% świata (24 państwa)
Zasoby: 597 wpisów597 97 komentarzy97 2819 zdjęć2819 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
04.10.2012 - 12.10.2012
 
 
06.12.2011 - 10.12.2011