Geoblog.pl    magiana    Podróże    z cyklu zakątki Wielkopolski - wersja robocza!    niespodzianka
Zwiń mapę
2011
23
paź

niespodzianka

 
Polska
Polska, Sierniki
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 186 km
 
Zamiast jechać prosto do Wągrowca i później do Potulic, wybrałam całkiem nieświadomie boczną dróżkę przez Sierniki. I bardzo dobrze zrobiłam!
Już z daleka widać, że ‘coś’ w tej wsi jest. Tym czymś okazuje się dość spory ładny pałac. Pałac jest niestety za płotem, obecnie jest własnością prywatną. Ale trochę można go zobaczyć przez główną bramę – choć tu widok zasłaniają gęste drzewa, a trochę od tyłu, choć znów przedzieram się przy tym przez krzaki i pokrzywy ;) Ale warto :)
Wokół pałacu stoją oficyny – jedną z nich widać za bocznym muerm – trwają tu jakieś prace remontowe, a drugą od strony folwarku – bo i ten tu jest.
Na bramach ozdobne litery R od Radolińskich i S od Szułdrzyńskich – dawnych właścicieli pałacu.

Sierniki wzmiankowane były już od XIV wieku. Ich najwcześniejszymi właścicielami byli Sierniccy, którzy mieszkali tutaj do XVI wieku. Dalej posiadłość przechodziła z rąk do rąk, czy to w wyniku sprzedaży, czy dziedziczenia. W tamtych czasach znajdował się tu drewniany, barokowy dwór.
Pałac wzniesiony został w latach 1786-88 dla Katarzyny z Raczyńskich Radolińskiej. Założenie pałacowe projektu Jana Christiana Kamsetzera zrealizowali architekt-budowniczy Antoni Hoehne i rzeźbiarz Jan Szeps. Główną oś założenia wyznacza 300-metrowa aleja, na której początku zbiegają się promieniście trzy drogi z okolicznych wsi.
Pałac w Siernikach uznawany jest za najwybitniejszą realizację architektury rezydencjonalnej w Wielkopolsce. Dzieło znakomitego architekta wywarło niezaprzeczalny wpływ na wiele powstających w późniejszych latach budowli pałacowych i dworskich w regionie. Bezpośrednio odwołują się do niego pałace w Objezierzu, Racocie, Lewkowie, Pakosławiu i Mchach, a w sposób pośredni wzorują się na nim rezydencje w Śmiełowie, Dobrzycy, Gębicach, a także Lubostroniu.

.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
magiana
Alicja D
zwiedziła 12% świata (24 państwa)
Zasoby: 597 wpisów597 97 komentarzy97 2819 zdjęć2819 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
04.10.2012 - 12.10.2012
 
 
06.12.2011 - 10.12.2011